Saturday, June 25, 2011

DIY Paleo Kit

On to the paleo diet, if I am going to compete in the crossfit games, the top crossfitters are all on the paleo diet so try I will.  I have noticed that paleo kits from steves original seem to be popular, at $5.75 and $6.50 for the grass fed version, seems a little pricey.  The problem with most diets are:  1.  I have a real job 2.  I am not a professional athlete 3.  I don't have millions of dollars or hundreds of thousands to pay for a professional cheif or meal service. 4, 5 and 6  I cook all my meals which means I prep all my meals and clean up after all my meals.  Time, Time, Time.

Items needed:

Beef Jerkey
Organic Blueberries
Organic Almonds
Organic Pinneapple
Food Saver Bags
Food Saver Vacuum Machine (what??? you don't own a food saver, tisk tisk.  When chicken is $0.90/lb you have to be ready to take advantage).

All products with the exception of the nuts were bought off, the almonds were bought locally.  The paleo kits do not come with blueberries but I like them so mine do, all fruit and nuts are organic but the jerky is not.  Why??? refer to reasons 1-4.

Blueberry Bag
3oz Jack Links Jerky ($1.16/oz) or use Organic Jerky ($1.67/oz)
40g Blueberries ($2.13/40g)
1oz Almonds ($0.36/oz)
1 quart bag ($0.40/bag)

Total price per pouch $6.37 (Organic $7.90)
Calories 550  Fat 17  Carb 50 Pro 51
The price tag of $6.37 is pretty steep also especially when my normal meals average out to $3.15, but these will prove invaluable while training or on the road and are actually a meal replacement (360 calories is not a meal replacement more like a snack)

Pineapple Bag
3oz Jerky ($1.16/oz)
1/4c Pineapple ($1.60)
1oz Almonds ($0.36/oz)
quart bag ($0.40)

Total $5.84 for pineapple

I also used apple chips which is even less

Break Your Plateau!


For all of us Math Nerds a full cost to calorie comparison is below

Mine (M) vs Steves Original Large (SOL)

M - 5.7oz 
SOL - 4.3oz

M - $6.37
SOL - $5.95 (plus shipping)

M - 550
SOL - 360

M - $0.011
SOL - $0.016

If I were to make mine 360 Calories the price would be $3.96 Almost $2.00 savings, for $0.42 more I get blueberries which I like, organic, and almost 200 more calories

M - 51g
SOL - 28
M>SOL by 23g

Friday, June 24, 2011

Saturday, June 18, 2011

Turkey Sausage w/ Fresh Veggies

I hate eating out.  Why?  I don't know what they put in the food and paying for a meal that sucks is the worst.  This meat costs about $6.00 and feeds 2 people, there is no way you could even get close to that cost or the amount of food or the QUALITY of food.

1 package (6 links) of Turkey Sausage.  Peel off the intestine wraps
2 red peppers
2 green peppers
1/2 yellow onion
1 garlic clove
2tbsp olive oil

add oil and garlic to pan and cook for a few minutes, slice veggies add to pan.  Grill turkey and cook all the way, drink beer and wait.  combine all ingredients and enjoy

Be careful when adding wet veggies to oil it will splatter

Slice turkey down the middle and peel off the coating


drink a beer while waiting
Eat enjoy

Thursday, June 16, 2011

Drink Soda

What if I guzzle soda all day I'll get FAT???? WTF  good article though

Friday, June 10, 2011

Cheat Days

Any good meal and workout plan must include a cheat day, and seeing as this is Mojito month (well it might not be but I sure want to be) Mojitos all around

Blackberry Mojito

-1 Muddler (you have to have a muddler to make fresh drinks)
-2 lime wedges
-couple blackberries
-2 tsp sugar
-couple leaves of fresh mint
-1 or 2 shots rum
-Club Soda

Add limes, blackberries, sugar, mint and muddle until they are all good and smashed creating a lots of juice.  Add rum, ice and fill with Club Soda.  DONE

Picture coming tomorrow on cheat day/fight day...